Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

if a dog food costs 0.75 per pound, and dog bones cost 1.75 each, what is the cost of 2 bones and 25 pounds of dog food?

Respuesta :

arendon0 arendon0
  • 02-09-2020

Answer:

2 bones and 25 pounds of dog food would cost $22.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

write a paragraph where you experienced an inequality/ies in your life situation. how does it feel?​
Explain how you can show a recessive form of a trait but both of your parents show the dominant form of that trait?
3. Which sentence contains an action verb? A. Most visitors have liked the small city of Columbus, Indiana. B. Columbus became famous for its modern architectur
How many numbers between 1 and 10000 have exaly 1 8 and 1 9.
nick spent 3 hours writing a report. evan spent 5/8 as long as nick on the same assignment. how long did evan spent writing his report?
Please select the word from the list that best fits the definition Building project that was completed during the Ming dynasty
Help. David Brooks, writing in the New York Times in 2005 about riots in French housing projects, says, “In a globalized age it’s perhaps inevitable that the cu
what is the value of p in this equation 10p – 8 ≥ 12
Y=x+9 3x+8y=-5 Help plz
Which of the following Supreme Court cases found that the Second Amendment protects an individual's right to bear arms, regardless of service in a militia? ОА E