Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

5. A uniform solid ring of mass M = 10 kg and radius R = 2 m is initially rotating in mid-air with angular speed 20 rad/s [the Before state in figure (I) below]
A new building is formed by a square prism with a square pyramid on top. The base has an edge length of 60 feet, and the height of the prism is 150 feet. The he
Need number 8 please!!
100 points helpppp now Solve the inequality hurrry show your work 33+6f<33
16t^2 + 48t + 160 =0
The ratio of Michaels's points on an English test to Paloma's points on the same test is 12:11. The ratio of Michaels's points on the English test on the same t
A sells an article to B at profit of 20% and B sells it to C at a profit of 25%. If C buys it for Rs.225, what did A pay for it?​
Was Nixon's goal to have a strong deferral government? Or did he want to give power back to the states? What did he do to work towards his goal?​
PLS answer quick Which formula can be used to find the volume, V, of the composite solid figure represented below? OA V = r2h + ³ r²h + 3 r²2h + 3r3 r²h + ³ OB
Express (x-8x)^2 as a trinomial in standard form