ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Waves that make up the visible part of the electromagnetic spectrum have lower energy than X–rays. lower energy than microwaves. higher energy than gamma rays.
What does the word part gam mean? a. instrument b. marriage c. many d. together
Which equation represents the line that passes through ( -8, 11) and ( 4, 7/2)?
Which could be the primary source of energy in a food web? a. fungus b. praying mantis c. raccoon d. clover
If an object absorbs all colors but red, we see a. red b. white c. black d. green PLEASE HELP
Why are bees important to the reproductive success of flowering plants? a) bees transport nutrients to the plant b) bees carry pollen to other plants c) bees b
The Espionage and Sedition Acts of 1917 and 1918
What does sub mean in the word substructure
The equation of circle having a diameter with endpoints (-3, 1) and (5, 7) is
Why did the United States face an energy crisis in 1973? a. ichard Nixon b. erald Ford c. ubert Humphrey d. onald Reagan