meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

______ A Tale of Two Cities on the reading list? A. Was B. Were
Which type of cell does not contain membrane-bound organelles?.
Philippa has a gateleg table in her kitchen. The leg swings from one corner of the table to the middle of the far side of the table top, as shown in the sketch
Would you consider Emily Dickinson and found poets to be pioneers or innovators? Why, or why not? What elements of Emily Dickinson’s poetry are similar to found
are you able to rewrite the term 33 as a product of 11 and another factor? i would really love it for you to reply back as soon as possible because my grades ar
Three dumpsters are delivering sand to a golf course to refill the sand traps. Truck A is carrying 3,715 lbs. of sand. Truck B is hauling 2,695 lbs. Truck C has
Written as a percent, what is the probability of getting an odd number on a spinner with 4 equal parts numbered 1 to 4?A.20%B.25%C.50%D.75%
Pls help With the second one A and B and the triangle
Need to delete this question
How many carbohydrates would you consume if you ate the whole bag? of fritos.