angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

Why were new developments in farming technology an important factor in the start of the Industrial Revolution in Great Britain?
Volleyball helps people reach their fitness goals by __________. a. using teamwork to win b. improving balance and agility c. improving spiritual 6 d. encourag
Which of the following is a woodwind instrument? a. Trumpet b. Clarinet c. Tuba d. Trombone
A punch recipe requires 2 cups of cranberry juice to make 3 gallons of punch. Using the same recipe, what is the amount of cranberry juice needed for 1 gallon o
In a federal system, political power is shared. What are the benefits of this sharing?
I NEED HELP! PLEASE HELP ME! ANSWER THESE QUESTIONS ABOUT COORDINATE PLANE
Which is not an example of a symbol? A word, a picture, an object or an opinion?
The distance between Troy City and Ben City is 315 miles. How far apart are they on the map?
This element has a complete outermost energy level and is found in the 4th period.
does anyone seriously know how to do these