chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

There are two naturally occurring isotopes of iron, Fe-55 and Fe-56. In a sample it is found that Fe-55 made up 15% of the sample. Calculate the average atomic
Consider the inequality 3≤ 1/3 +x.
I NEED HELP ASAP PLEASE!!! Can someone help me with this math question? I'll give y'all brainliest
Area is measured in unit _____, volume is measured in unit ____ .
Premature beats usually affect the heart rate significantly. True or False
Umbilical cord influences that can alter blood flow include true knots, hematomas, and number of umbilical vessels. 1.True 2.False
ATP energy actually helps energize the... transport proteins. molecules. cell membrane.
Using the formula v=4over3 pie radius cubed solve what is the volume of a sphere with a radius of 39.6m rounded to the nearest tenth of a cubic meter
How much does each person pay when 3 people share the cost of a meal costing $200? Round your answer to the nearest hundredth.
I NEED HELP ASAP PLEASE!!! Can someone help me with this math question? I'll give y'all brainliest