raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

AB←→ and CD←→ are parallel. If EF = a units, what is the measure of GH¯¯¯¯¯?
What is one of the most important rules to remember about healthy eating? A. Eat only low-fat, low-salt foods while training. B. Eat 10 or more servings of frui
what did percy's mother,sally want to do with her life? why didn't she?
Maria is selling toys an flowers.The toys cost $12 an the flowers cost $10. She needs to make at least $300.
what makes washingtion DC one of the most important cites in the world?
what twice daily event would cause water levels around jamestown to rise and cause wells and fresh water streams to become brackish
Which of the following is the least important factor of a personal fitness program? a. the individual's personal conditions b. the availability of resources c.
what factors of 20 are also factors of 50
Solve log (base 5)(9x-4)=1
Identify achievements made by Islamic scholars during the Arab empire?