ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this!!!
Pythagoras Theorem A. x=5 B. x=2square root of 1 C. x=square root of 34 D. x=2square root of 61
From the following information, please prepare an Income Statement, Statement of Owner’s Equity, and Balance Sheet for the month of May of the current year. Cas
A. Describe what happens to the trilaminar disk
Write a report about reducing waste
Complete the following sentences with the appropriate preterite, imperfect, or present-tense forms of the verbs in parentheses.
In ABC, b = 68 inches, B=65° and C=93º. Find the length of a, to the nearest inches
What literary device is "flood his heart with joy" and "filled with compassion?"
can someone help me with this ? i’ll give extra points too :)
If Ethan uses 28 fl oz of sparkling water, how much orange juice will he use and what will be the total amount of punch? Ethan makes punch by mixing orange juic