kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Why do biological organisms need enzymes?
Where is the ester bonds in lipids?
What is the structure of an Italian sonnet?
Of glucose produces glycogen, the storage form of sugar, found in the liver and muscles
How would you answer cuando es la navidad
Early Renaissance music was much more complex, more fragmented, and more dissonant than that of the Middle Ages. a. True b. False
Why is it useful to create neptunium by bombarding uranium with protons even though neptunium disintegrates in about two days?
What economic problems did the new government have to face
0.125 is how many cups
759 ÷ 94, 653 ÷ 74 , 257 ÷ 36 thanks for all your help