lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

Read the following excerpt from Dr. King's "I Have a Dream" speech: In the process of gaining our rightful place we must not be guilty of wrongful deeds. What a
Caleb is driving a car in which dona is a passenger when an accident occurs. caleb and dona are emotionally rattled, but neither is physically hurt. caleb is no
How did the civil war affect relations between the sioux and their allies?
If i was born in 2004 how old will i be in 2048
Which scientist refined Newton’s ideas of space and motion to apply them to the subatomic level? a. Tycho Brahe b. Albert Einstein c. Johannes Kepler  d. Rober
How to determine whether a function is odd or even or neither?
how do you protect your food against bad weather, animals, and contamination?
Which countries were merged into one market by nafta? a. canada and mexico b. north america and south america c. canada, the u.s., and mexico d. mexico, the u.s
Some studies suggest that amphetamines make a driver __________ times more likely to be in a crash.
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP