saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

How did this new Spanish empire created in the Americas continue the traditions of the older reconquista and how did they organize their vast empire?
knowing the latitude of a location would be most helpful in determining
28/12 simplified (In simplest form.)
What would be your definition of Social Studies?
3 times the sum of 1/3 of a number and 8 is 11
You decide to add up all the work you did yesterday. If you accomplished 10,000 newton·meters of work yesterday, how much work did you do in units of joules?
Palabras Parecidas a lluvia
the energy stored in gasoline is??
What is one half divided by two thirds
what are the two general types of energy that can be used to classify many forms of energy?