travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

What is the average velocity of the car? PLEASE EXPLAIN
Manuel is making cookies for the holidays.each batch of cookies he will make requires 3/4 cup of sugar. He has a total of 2 5/8 cups of sugar
During which step of analyzing poetry does the reader identify a sense of rhythm a. read poem aloud b. distinguish themes c.classify poetic structure d. inves
What is circular reasoning? Question 1 options: A logical fallacy in which support for a statement is a restatement of the same idea in different words When
Jackson mom limits the amout of time he is allowed to play video games . After jackson play for 9 .Inutes , his mom tells him that he has used up 30% of his tim
which is the slope of the line passing through the points (2, -3) and (4, 3)
In this activity, you will conduct research online about educational missions in Venezuela in English and in Spanish. Write a paragraph, in Spanish, describing
Step by step on how to find limiting reactant, with an example please!
I need help with #12 b
Please Please Help. On the morning of June 4, the stock of Nagasaki Corporation opened at a price of $33 3⁄8 per share. By noon, the price had risen $4 1⁄4 per