stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of: (i) [(4-1 - 5 -1) -1 ] ÷ [ (52) 3 x 5-5]
Jan is looking at a map of Roaring River. The map was created using the scale 1 inch : 25 miles. If the river is 5.5 inches long on the map, then it is actually
How do you determine an angle’s measurement in degrees?
Are neighborhoods fully hospitable to residents with a range of incomes, ages and abilities?​
An equilateral triangle has sides 8 units long. An equilateral triangle with sides 4 units long is cut off at the top, leaving an isosceles trapezoid. What is t
Se tiene el mismo número de cajas de manzanas que de limones. Si en una caja de manzanas caben 13 unidades y en una de limones caben 17, ¿cuántas cajas de cada
Connect each text detail to the common theme it best suggests. The horse nobody bet on won the race. Perfection takes time. Eve gave the man her last crust of b
why we used petrol for vehicles not water?
Indicate the bonding type in each of the following compound CsBr
Read and choose the option that best answers the question. Cuando me arreglo para un evento especial me pinto las uñas con el esmalte, uso la plancha de pelo es