Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

What is the rule of (0,-2)(1,1)(2,4)(3,7)(4,10)
The amount in a savings account increased from 200 to 216. What was the percent of increase?
scientific name for humans
A laptop has a listed price of 693.95 before tax. If the sales tax rate is 9.5%, find the total cost of the laptop with sales tax included
Why does the speed of sound depend on air temperature?
how many grams in an ounce
three branches of government
does a plant grow faster in light or dark
how to decide when easter is
Bob and mark talk about their families. Bob says he has 3 kids, the product of their ages is 72. He gives another clue: the sum of the ages of his children. Mar