chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

I need help plz step by step explanation
The blue particles in this image are able to cross the cell membrane through simple diffusion. How will they be transported?
Drag each label to the correct location. Using the legend, arrange the minerals that you tested according to their hardness. The hardness will increase from lef
2x+4y=10 and 3x+7=y by substitution method
Select the correct answer for each question. Which of the following ports offers a fast connection that could be used to download and watch your favorite TV sho
5/root 7 - root 3 +1/root 7+ root 3
write an essay under the heading "My Future Profession "​
Which is the best way to accumulate wealth: a) Save your money by putting it into a savings account at the bank. b) Invest as much money as you can, at the end
Our Moon a. was a separate small planet before it was captured by the Earth's gravity. b. spun off the fast-spinning Earth during the early formation of the Sol
Los microondas tienen una frecuencia mayor a las ondas de radio. verdadero o falso,justifique