erinchewning38 erinchewning38
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

At the school cafeteria you could get three slices of pizza for $5.94 at this rate how much would seven slices cost in dollars and cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2019

5.94/3 = 1.98

1.98 * 7 = 13.86

It could cost $13.86 for seven slices of pizza.

Answer Link
sofietyeweirdo
sofietyeweirdo sofietyeweirdo
  • 02-10-2019

Answer:

$1.98

Step-by-step explanation:

divide 3/ 5.94

Answer Link

Otras preguntas

Find a formula for the nth term of the arithmetic sequence a1=-17 a2=-12 a3=-7 a4=-2
What is the y-intercept of the line?
please help me its geology and it's due at 12​
here :> is it to much makup or no?
Which answer choice shows an expression meaning 8 times a number?
*. Your club is trying to raise money for a trip to Atlanta. They purchase boxes of candy to help fund the trip. Each box contains 60 candy bars. Each box costs
lculate the mass, in grams, of a single tellurium atom (mTe m T e = 127.60 amu a m u ). Express your answer using four significant figures.
Help asap pls. Both the short story “What Happened During the Ice Storm” by Jim Heynen and the poem “The Fight” by John Montague tell stories about the unpredic
Rewrite the equation into slope intercept form. 9x + 3y = 12
Based on the text and your knowledge of history, do you think the disastrous effects of disregarding "the complex relationships among the area's ethnic and reli