jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which Roman emperor was concerned with marking the Empire's borders?
how would you start a healthy diet?
When did the nazis begin to deport jews from germany to poland?
elie told rabbi elianou that he had not seen his son, but later remembered that he indeed seen that boy. what else did elie remember?
what were the major factors that conributed to the demographic changes in the English colonies during the 18th century
Which of the following climates is most suited for physical weathering? A.Hot B.Cool C.Dry D.Warm
A huge, oversized dress on such a petite girl only _____her even more. enhances softens contributes to diminishes
What is seven divided by forty four?
Why does the Iroquois Constitution use symbols from nature to convey important ideas?
help me please thanks