trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Fencing a garden is area right
All of the following characteristics are used to classify living organisms EXCEPT –
How can you calculate realative frequencies as percents?
Find the solution to the systems: x+y=1 and 3y=−3x+3
Please help meeeee ASAP
f (x) = 3 x -1 and g(x) = x+ 2,find (f+ g) (x)
A stroke is caused by ?
Please help I’ll mark brainliest
Why is a piece of music considered a form of persuasive argument?
Can someone help me with both questions please!