bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 1,323 ounces of topsoil for $410.13

B. 8 pounds of topsoil for $78.08

Respuesta :

LunarRose3
LunarRose3 LunarRose3
  • 03-06-2019

Answer:

Option. A

Step-by-step explanation:

Covert Ounces to Pounds, or vice versa, I went with pounds.

1323 ounces = 82 pounds.

find the pound to dollar rate

A; 82 ÷ 410.13 = about 5

B; 8 ÷ 78.08 = 9.76

Answer Link

Otras preguntas

What is 25.2<1.5y+1.2
Diffusion occurs because of the ________________________ of molecules.
How many Jews did Adolf Hitler killed
What are the “soils” of democracy?
Is 730.921 less than, greater than, or equal to 730,921?
The first light bulb had a filament made of _____.
How do you write 8.59 in word form
What is the biggest states when it comes to total area and the number of citizens? Thanks for your answer!
write the ratio as a fraction in simplest form6ft to 4yd
Describe how the coming of World War II ended the Great Depression. What region of the nation benefited most spectacularly?