cecymar17
cecymar17 cecymar17
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation.John bought 6 note books at CVS, he spent a total of $13.50.​

Respuesta :

Sevared
Sevared Sevared
  • 03-06-2019
2.25 per notebook because 13.50/6 = 2.25
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 03-06-2019

Hello There!

6n=13.50

This means that 6 notebooks and some amount represented as n is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

The price of bread went from $1.50 per loaf to $2.50 per loaf in four years. Find the rate of change of the price of bread.
What was the excuse that romeo made to the nurse to get juliet to go to the church to get married?
Describe the relationship between science and philosophy during the Enlightenment
the opium wars of the mid-19th century marked the beginning of
If f(x) = 3x + 7 and g(x) = 5x – 2 then (f+g)(x) = 8x + 5. True False
the fifth term of a geometric system is 112 and the ninth term is 1792. find the common ratio of the sequence
11,17,18,19,23,21,14 what is the median
Costa Rica has a mix of three different cultures. What are they?
Fill in the blank with the correct tú imperative form of the verb in parentheses. ________ (batir) el huevo, la leche y la mantequilla.
It has been reported that LGBT youth are ______ ______than theirheterosexual counterparts to attempt suicide.