Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

A decimal that is equal to the fraction 3/5?
Who are the descendants of the 12 tribes of israel today.
Who brought the first american settlers into the mexican territory known as texas in 1821?.
Where was Dr. King's famous march that took place in 1963 when he spoke in front of approximately 250,000 people? A. New York B. Washington, D.C. C. Oklahoma D.
Please help me with this please and thank you please actually help me please
Based on the map above would it be accurate to call what Russia was dining “imperialism”.
Write 7 27/40 as a decimal
7. Which of the below writing devices must a writer use to keep her audience interested? A. Parody B. Conflict C. Imagery 8. What does "post" mean? A. previous
Coastal regions experience moderate temperatures because winds prevent extreme temperatures in these regions. Which direction of wind makes these moderate tempe
got a mind blank just wondering if im right :) 13 + (-2) = 13 - 2