jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

What is one way to find out how many triangles are in a polygon? A) Count all of the angles of the polygon, then divide that number by 2. B) Count all
During scuba lessons, Sue dove 30 feet, Harriet dove 120 feet, and Kathy dove 90 feet.What integers represent these depths? Order the integers from least to gre
what is the answer to -9-(-6)
“The World Is Too Much with Us” by William Wordsworth. The speaker compares the winds to — a. the sea and the moon c. sleeping flowers b. ghostly beasts d.
when an object is not moving what do you know about the forces acting on it?
Shakespeare's greatest plays were performed first in _____. the court courtyards of inns churches the Globe theater
The process by which complex compounds are broken down by enzymes and by which many organic alcohols are formed is called fermentation. a. True b. False
It is important not to mix R-22 and R-410A refrigerants in the same container because: a. the mixture may be impossible to reclaim. b. the mixture will explod
Which number is irrational? A. square root of 42 B. square root of 144 C. square root of 169 D. square root of 49 Question Resources
what can you do to imoprove your flexibility