spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Why do some artists prefer a specific medium or technique?
Help me please I will give brainliest
1)Which of the following describes a circumstance in which a healthcare professional should NOT attempt to move a patient by him or herself? The patient has spe
what potential freedoms did the president leave out?​
Kayla works as a hairdresser. She earned $228.50 in tips in five days. If she earned the same amount each day, about how much did Kayla earn per day? Explain y
least to greatest35%, 32/100, 1/3, .305, 3/10
You have to spend less than $500 at the mall. Each pair of pants costs $25 and each shirt costs $10. Write an inequality to represent the situation. Let x repre
An honest journalist should not disclose sources or discuss the research process. True False
A council reviews the number of bedrooms in 40 houses located in the same area. The table shows the information gathered. Find the modal average number of bedro
The civil war in Russia was fought between the "Reds" and "Whites." Who were they?​