Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

if 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?

Respuesta :

Jeanne080
Jeanne080 Jeanne080
  • 03-04-2016
4.20/7 = $0.6 That's for ONE candy Then do this : 0.6* 12 = $7.20
Answer Link

Otras preguntas

What did Stalin want for the future of Germany? (A) He wanted Germany to remain under the control of the Allies. (B) He wanted a stronger and united Germany. (C
What did Napoleon do to bring back order in France?
Which sentence demonstrates correct subject-verb agreement? a. Dave Wiens, a Denver native and champion mountain biker, helped design the Olympic mountain bike
Which organization helped provide legal assistance to the families taking part in the case of Brown v. Board of Education? A) the National Collegiate Athletics
What is the pH of a solution with a concentration of 2.4 × 10-5 molar H3O+? Show, or explain, the work used to solve this problem.
What is three equivalent fractions to 75\100
What is the missing value? 7^___ / 7^5 = 7^-2 A. 7 B. 3 C. -3 D. -7
What is the sum of 3/2x and 7/4x
Read the following sentences. Select the answer if the underlined term in a sentence is used correctly. Choose all answers that are correct. A. Julius Caesar wa
The brilliant Carthaginian general _______ led war elephants and soldiers through the Alps to attack Rome from the north.