justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Who was Mesopotamia?
In general, what effect did removing prey have on predators?
How did the northern and southern economies differ in 1850s?
HELP ASAP!! WILL MARK AS BRAINLIEST!!
describe network in terms of the class computer lab?
A scientist makes the argument that two species of butterflies should be considered the same species because they have similar DNA, similar wing length, and sim
Calculate the area of a circle with a radius of 2 cm and a circle with a radius of 4 cm. Leave your answers in terms of pi. When the radius doubles, does the ar
a class of 25 students shares a class set of 100 markers. on a day with 5 students absent, which statement is true
compare and contrast Afropop with another kind of music you know
How are electromagnetic waves different than all other waves? They can be transmitted. They can be reflected. They can vibrate matter. They can travel through