ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in the parallelogram below
please help!!! really need this.
In an ecosystem, what would happen if the number of bacteria decreased? A) There would be increased water pollution in the soil. B)There would be less nitrogen
please help me please
please EXPLAIN and solve this. ill give brainliest!
I NEED HELP PLEASE! 301 + 51% = a. 389 b. 439 c. 454 d. 396
In order to encode a message, James first replaces each letter in the message by its corresponding number; let A = 1, B = 2, , Y = 25 and Z = 26. Then, it multi
Sean went bike riding yesterday. Use the graph below to determine how fast he was riding in miles per hour.
In golf, par is an estimate of the number of strokes needed to put the ball in the hole. At the first hole of the course, Jenny made 1 stroke less than par, whi
The Purpose of Independent Agencies 1. Summarize As you read *The Purpose of Independent Agencies, provide four reasons why Congress located the independent age