jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Suppose a computer virus begins by infecting 8 computers in the first hour after it is released. Each hour after that, each newly infected computer causes 8 mor
What does Plethora mean?
What did the Sherman Silver Purchase Act of 1890 require the Federal government to do? It had to purchase at least four million ounces of silver each year. It h
What made early colonial carolina one of the most religiously accepting colonies in america?
Why couldn't Mendeleev organize the entire periodic table during his research? Question options: The elements showed no periodic properties. The atomic nu
Who is the Dalai Llama
Read the excerpt below and answer the question. I will wait for her in the yard that Maggie and I made so clean and wavy yesterday afternoon. A yard like this i
Pls help idek what this is
Answer now please, square root of 74?
Fish, trees, and animals are important wildlife resources that we depend on for survival. Fish are a main source of food for many of the people in the world. Tr