josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

What are the working and physical properties for MDF, Plywood and Chipboard?
WOTH 10 POINTS PLS HELP
Which of the following sentences best represents culturally unbiased writing? A. The restaurant where I ate was patronized by Latino customers only, except me o
What is one example of an industry that had grown faster than the market, leading to company failures? A. Railroad OB. Banking OC. Telephone D.Oil
1. What are the coordinates of point D?
5x - 3(x - 2) - x math and stuff
Artifacts are secondary sources. Please select the best answer from the choices provided OT OF​
f(x)=x^2. What is g(x)?
Look at the position of Location 1, Location 2, and Location 3 in this picture. • Location 1 Lake •Location 2 • Location 3 Which of these statements is most lik
Boiling tube containing calcium hydroxide ​