Bxpecaseyëê
Bxpecaseyëê Bxpecaseyëê
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 45p. How many yogurts can be bought for five pounds?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2016
1 yogurt = 45p
1p = ? yogurt 

1 ÷ 45 = 0.02

5 × 0.02 = 0.10

0.10 yogurt can be bought with 5p (pounds)
Answer Link

Otras preguntas

I need help with project
The amplitude of a mechanical wave shows _____. A. how fast the wave is moving B. how many waves pass a given point in one second C. how many seconds it takes a
Im struggling with these 2 problems
Rahi is pouring concrete to create the foundation of a square deck covering 112 square feet. Which is the best estimate of one side of the deck? Round to the ne
change -23/20 into a deciamal
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
Aiko says to find the LCM, you can just multiply the two numbers. As a teacher, how do you respond?​
What element is in period 4, group 12?
Write the equation so that a = 1: x2 + -6 x = -13 Complete the square: x2 – 6x + = –13 +
Something times 3=-180