Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Which numbers below are odd? Check all that apply. A. 410 B. 725 C. 7 D. 544 E. 710 F. 771
*BONUS* 5 Points What do you think will happen in Chapter 6? For credit, you MUST cite evidence (examples, quotes) from the text to support your thoughts by exp
what is 30% of 150 show the work
Which rate is the best buy (meaning it has the lowest unit cost)?
Select the items that are influenced by jet streams. Make sure to select all that apply.
What are roosevelts ties to georgia why was it an important place for him
Please help with the answer file attatched
How did the United States react to increasing political conflict in Europe? It put in place a naval blockade of Europe. It invited all the leaders of Europe to
Find the area of the carpet tile. Then find the area covered by 120 carpet tiles. 16 in. 16 in. The area of the carpet tile is square inches. The area covered
What is the greatest common factor (GCF) of 16 and 48?