aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate 4(a2 + 2b) - 2b
When is the danger of reduced traction the greatest
choose a synonym from the following list for the italicized word a) limited b)endless c)restricted d)seeming to last forever
Which of the following books would most likely be written in first person? A. Thomas Jefferson: A Man, His Politics, His Opinions B. Three Men on t
If 5+3+2=151012, 9+2+4=183662, 8+6+3=482466, 5+4+5= 202504 , then 7+2+5= ?a.141035b.143510c.143542d.143524
There are 5 applicants for a job, all of whom have different qualifications. the employer is in a hurry, and does not interview the applicants or check their re
Read the paragraph from a letter. I am writing to you today to discuss the situation at the downtown park. Recently, my family and I attended the annual town pi
Given a soda can with a volume of 21 and a diameter of 6, what is the volume of a cone that fits perfectly inside the soda can? (Hint: only enter numerals in th
Take a look at the figure. Use the formula I = E/R to calculate the current in the circuit shown.
The word settled has more than one meaning. In which one of the following sentences is settled used incorrectly?