reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

I have 26 protons,26 electrons, and 30 neutrons?
WILL MARK CORRECT ANSWER AS BRAINLIEST Subtract. −135−(−278) Enter your answer as a simplified fraction by filling in the boxes.
Eve picked 13 peaches. Perry picked p times as many peaches as Eve. Write an expression that shows how many peaches Perry picked. Type an asterisk (*) if you wa
Find the half life of an element which decays by 3.409% each day
12.Why did the military become and educator?
Please help!! Following the Louisiana Purchase, how did the U.S. government seek influence and control over North America and the Western Hemisphere through a
4. How does the woman named Lula react when she sees Scout and Jem arrive at the First Purchase Church with Calpurnia?
–3x + 5y = –17 x = 9
the acid dissociation constant, ka, of acetic acid is 1.8 x 10-5. what is the pka of this acid?
3. Describe the purpose of the SEC. (1-4 sentences 2.0 points)